Raspberry Pi Webshop › Fora › Tilbehør › 3.5" TFT-display
Tagget: display;tft;raspbian
- Dette emne har 4 svar og 2 stemmer, og blev senest opdateret for 8 år, 3 måneder siden af
CRK.
- ForfatterIndlæg
- 22. februar 2015 kl. 07:58 #12837
CRK
MedlemHeps.
Nogen, der har leget med dette display:
http://www.adafruit.com/products/2097– sammen med en Pi2?
Jeg starter selvfølgelig med [update]=>[upgrade]=>[rpi-update].
Jeg har både forsøgt med det færdige image og den scriptede installation – begge ender op med at den ikke kan boote. - 22. februar 2015 kl. 14:37 #12849
osj
Medlem“ender op med” – vil det sige at displayet virker INDEN du opdaterer?
- 22. februar 2015 kl. 19:01 #12857
CRK
MedlemNej. Udgangspunktet er en velfungerende Raspbian (uden TFT), fuldt opdateret. Efter at have kørt den scriptede installation, får jeg kun sort skærm og ingen indikation af yderligere aktivitet ved reboot. Samme mønster, hvis jeg skriver det færdige image til SD og prøver at boote fra det, så jeg mistænker en driverkompoenent – jeg er bare for grøn på Raspberry til at kunne fejlfinde videre på egen hånd.
- 23. februar 2015 kl. 14:03 #12891
osj
MedlemNu ved jeg ikke hvor man finder, det omtalte installations-script, men det
må vel gøre at det, der vises her “automatisk”
Gør scriptet så det, eller mangler der noget. - 23. februar 2015 kl. 17:14 #12898
CRK
MedlemAllerførst, tak for at du forsøger at hjælpe!
Jeg vil antage, at det er korrekt. Shell-scriptet er det, der henvises til i vejledningen ovenfor, altså:
[wget http://adafru.it/pitftsh%5DAlt ser ud til at gå ok, hvis jeg følger output ned igennem shell-vinduet. Det ender bare hver gang med, at den ikke længere kan boote?!?
- ForfatterIndlæg
- Du skal være logget ind for at svare på dette indlæg.